SDB-15PFFP-SB8001
DigiKey Part Number
SDB-15PFFP-SB8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-15PFFP-SB8001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.276" (7.00mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Shielded
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C