CD-10PMMS-QC8001
DigiKey Part Number
CD-10PMMS-QC8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD-10PMMS-QC8001
Description
MIDDLE RECEPTACLE(FRONT)
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Thermoplastic
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
C
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C