10164521-R181000LF
DigiKey Part Number
609-10164521-R181000LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10164521-R181000LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10164521-R181000LF
Description
FLEXLOCK 3.20MM 18P RA THT HEADE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.126" (3.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10164521-R181000LF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
40.0µin (1.02µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
4A
Termination
Solder
Voltage Rating
48VDC