Image for 6007W2PAR68E20X is not available
6007W2PAR68E20X
DigiKey Part Number
6007W2PAR68E20X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6007W2PAR68E20X
Description
CONN D-SUB PLG 7POS PNL MNT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Box
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A, 20A
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Rows
2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Color
Green
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal and Power
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C