AEVT1000-CU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 1 kA 24VDC Coil Chassis Mount
AEVT1000-CU
DigiKey Part Number
2040-AEVT1000-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEVT1000-CU
Description
1000A, 24V COIL, BUSBAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
20 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
40 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
20 ms
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
670 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
16.08W
Contact Rating (Current)
1 kA
Coil Resistance
35.82Ohms