AOK5N100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 409
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
N-Channel 1000 V 4A (Tc) 195W (Tc) Through Hole TO-247
AOK5N100
DigiKey Part Number
AOK5N100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK5N100
Description
MOSFET N-CH 1000V 4A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1150 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
195W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2Ohm @ 2.5A, 10V