LRLI-27-350-R-00-20-A
DigiKey Part Number
1817-1049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRLI-27-350-R-00-20-A
Description
SENSOR LINEAR 355.6MM CABLE
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer) Sensor Linear Position Round Shaft Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRLI-27-350-R-00-20-A Models
Category
Output
4mA ~ 20mA
Manufacturer
Alliance Sensors Group
Actuator Type
Round Shaft
Series
Linearity
±0.15%
Packaging
Tube
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Cable
For Measuring
Linear Position
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Technology
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Package / Case
Cylinder
Linear Range
0 ~ 355.60mm (0 ~ 14.00")