CTD433-50AC
DigiKey Part Number
620-CTD433-50AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD433-50AC
Description
EVAL BOARD FOR CT433
Detailed Description
CT433 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
20mV/A
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Utilized IC / Part
CT433
Sensing Range
±50A