CTD433-20AC
DigiKey Part Number
620-CTD433-20AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD433-20AC
Description
EVAL BOARD FOR CT433
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CT433 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
50mV/A
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Utilized IC / Part
CT433
Sensing Range
±20A