CTD427-20AC
DigiKey Part Number
620-CTD427-20AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD427-20AC
Description
EVAL BOARD FOR CT427
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CT427 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Sensitivity
50mV/A
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Embedded
No
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
CT427
Sensing Range
±20A