CTD418-50AC
DigiKey Part Number
620-CTD418-50AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD418-50AC
Description
EVAL BOARD FOR CT418
Detailed Description
CT418 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
40mV/A
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Utilized IC / Part
CT418
Sensing Range
±50A