ACS37042KLHBLT-030B5
DigiKey Part Number
620-ACS37042KLHBLT-030B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37042KLHBLT-030B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37042KLHBLT-030B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37042KLHBLT-030B5
Description
CURRENT SENSOR HE 30A SOT-23W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±30A 1 Channel Hall Effect Bidirectional SOT-23W
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Mfr
Response Time
5µs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
12mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
For Measuring
DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Analog Voltage
Package / Case
SOT-23W
Sensitivity
66.7mV/A
Supplier Device Package
SOT-23W
Frequency
DC ~ 125kHz