DVT-1000-420
DigiKey Part Number
2272-DVT-1000-420TB-ND
Manufacturer
Magnelab, Inc.
Manufacturer Product Number
DVT-1000-420
Description
TRANSDUCER 0-1000V:4-20MA 0.5%
Customer Reference
Detailed Description
DC Voltage Transducer 0 ~ 1000VDC Input 4 ~ 20mA Output 15 ~ 48VDC DIN Rail
Category
Isolation
4500V (Test)
Manufacturer
Magnelab, Inc.
Response Time
200ms
Series
Accuracy
0.005%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
15 ~ 48VDC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail
Type
DC Voltage Transducer
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
0 ~ 1000VDC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Output
4 ~ 20mA