DC1-PRO-1000V:5V
DigiKey Part Number
2272-DC1-PRO-1000V:5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1-PRO-1000V:5V
Description
TRANSDUCER 0-1000V:0-5VDC 0.5%
Customer Reference
Detailed Description
DC Voltage Transducer 0 ~ 1000VDC Input 0 ~ 5VDC Output 15 ~ 36VDC DIN Rail, Wall Mount
Category
Isolation
3000V, 1 minute
Manufacturer
Aim Dynamics
Response Time
10ms
Series
Accuracy
0.5%
Packaging
Case
Voltage - Supply
15 ~ 36VDC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail, Wall Mount
Type
DC Voltage Transducer
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
0 ~ 1000VDC
Operating Temperature
-35°C ~ 100°C
Output
0 ~ 5VDC