DC1-PRO-1000V:420
DigiKey Part Number
2272-DC1-PRO-1000V:420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1-PRO-1000V:420
Description
TRANSDUCER 0-1000V:4-20MA 0.5%
Customer Reference
Detailed Description
DC Voltage Transducer 0 ~ 1000VDC Input 4 ~ 20mA Output 15 ~ 36VDC DIN Rail, Wall Mount
Category
Isolation
3000V, 1 minute
Manufacturer
Aim Dynamics
Response Time
10ms
Series
Accuracy
0.5%
Packaging
Case
Voltage - Supply
15 ~ 36VDC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail, Wall Mount
Type
DC Voltage Transducer
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
0 ~ 1000VDC
Operating Temperature
-35°C ~ 100°C
Output
4 ~ 20mA