RF2-49-T-00-50-G-HDW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 3,820
Datasheet
Molex
In Stock: 765
Amphenol RF
Amphenol RF
In Stock: 328
Cinch Connectivity Solutions Johnson
In Stock: 72
Image for RF2-49-T-00-50-G-HDW is not available
RF2-49-T-00-50-G-HDW
DigiKey Part Number
2057-RF2-49-T-00-50-G-HDW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-49-T-00-50-G-HDW
Description
CONNECTOR, RF CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Category
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Frequency - Max
12.4 GHz
Packaging
Bulk
Number of Ports
1
Part Status
Active
Housing Color
Gold
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Brass
Contact Termination
Solder
Body Finish
Gold
Shield Termination
Solder
Center Contact Plating
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
250 V