ESMC-F-26-SGS-14.10-IDC-L
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-26-SGS-14.10-IDC-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-26-SGS-14.10-IDC-L
Description
26PIN, 1.27 IDC SMC FEMALE CABLE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 30 AWG
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Adam Tech
Fastening Type
Latch Lock
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tray
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Closed End
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
26
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Ivory
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.050" (1.27mm)