2PH1-10-UA-SMT-A
DigiKey Part Number
2057-2PH1-10-UA-SMT-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH1-10-UA-SMT-A
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2PH1-10-UA-SMT-A Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250VAC