15SH-A-10-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-15SH-A-10-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-15SH-A-10-TR-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
2057-15SH-A-10-TR-SMT-T/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-A-10-TR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.059" (1.50mm)
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Ivory
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50VAC