125SH-A-04-TS-SMT
DigiKey Part Number
2057-125SH-A-04-TS-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-A-04-TS-SMT
Description
CONN HEADER SMD 4POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 4 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC