P8-75-252-12-S
DigiKey Part Number
2495-P8-75-252-12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P8-75-252-12-S
Description
P8-S Micro Linear Actuator
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed 2.953" (75.00mm) Lead Screw Limit Switches 12VDC
Category
Speed
0.24 in/s (6.2 mm/s)
Manufacturer
Actuonix Motion Devices Inc
Duty Cycle
20%
Series
Voltage - Rated
12VDC
Packaging
Retail Package
Construction
Lead Screw
Part Status
Active
Accuracy
±0.40mm
Type
Linear Actuator
Features
Limit Switches
Motor Type
Brushed
Gear Reduction Ratio
252
Stroke Length
2.953" (75.00mm)
Termination Style
Cable with Connector
Load Force (Dynamic)
33.72lbf (150.0N)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C