MD10AC13-120
MD10AC13-120
MD10AC13-120
DigiKey Part Number
6020-MD10AC13-120TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD10AC13-120
Description
10ft 10A Medical Grade Cord C17
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C13 (2) SJTW
Category
Wire Gauge
18 AWG
Manufacturer
AC Connectors
Shielding
Unshielded
Series
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Tape & Box (TB)
Approval Agency Marking
cULus
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Gray
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13 (2)
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C