AVR-1F070608S55NMT
DigiKey Part Number
535-AVR-1F070608S55NMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AVR-1F070608S55NMTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AVR-1F070608S55NMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-1F070608S55NMT
Description
FIXED IND 55NH 63A 0.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 nH Unshielded Molded Inductor 63 A 0.2mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
110A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.2mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.256" W x 0.323" H (7.20mm x 6.50mm x 8.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)