ASPIAIG-S6055-8R2M-T
DigiKey Part Number
535-13619-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-13619-1-ND - Cut Tape (CT)
535-13619-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPIAIG-S6055-8R2M-T
Description
FIXED IND 8.2UH 3.4A 49 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 49mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASPIAIG-S6055-8R2M-T Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
49mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Current - Saturation (Isat)
4.3A