APAE1575R1540AZDB2F-T
DigiKey Part Number
535-11948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APAE1575R1540AZDB2F-T
Description
RF ANT 1.575GHZ CER PATCH PIN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Ceramic Patch Pin Adhesive
EDA/CAD Models
APAE1575R1540AZDB2F-T Models
Category
Antenna Type
Ceramic Patch
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.5
Packaging
Tray
Return Loss
-15dB
Part Status
Active
Gain
1.2dBic
RF Family/Standard
Navigation
Termination
Pin
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Mounting Type
Adhesive
Frequency (Center/Band)
1.575GHz
Height (Max)
0.185" (4.70mm)
Frequency Range
1.575GHz ~ 1.579GHz