AMPLH7025S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH7025S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH7025S-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH7025S-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH7025S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 7A 36.8 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 7 A 36.8mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
36.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)