AMPLH7025S-2R2MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH7025S-2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH7025S-2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH7025S-2R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH7025S-2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 10A 14.7 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 10 A 14.7mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
DC Resistance (DCR)
14.7mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)