AMPLH5030S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH5030S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH5030S-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH5030S-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH5030S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 32.4 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 8.5 A 32.4mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
32.4mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Soft Saturation
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)