AMPLH5030S-150MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH5030S-150MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH5030S-150MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH5030S-150MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH5030S-150MT
Description
FIXED IND 15UH 3.5A 118 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 3.5 A 118mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
3.7A
DC Resistance (DCR)
118mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)