AMPLH5030S-100MT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMPLH5030S-100MT |
Description | FIXED IND 10UH 5A 78 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Shielded Molded Inductor 5 A 78mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 6.8A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 78mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Features Low DCR, Soft Saturation |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |