AMPLH5030S-100MT
DigiKey Part Number
535-AMPLH5030S-100MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLH5030S-100MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLH5030S-100MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLH5030S-100MT
Description
FIXED IND 10UH 5A 78 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 5 A 78mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
6.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
78mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)