AMPLA5030S-3R3MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA5030S-3R3MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA5030S-3R3MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA5030S-3R3MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA5030S-3R3MT
Description
FIXED IND 3.3UH 5A 38 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 5 A 38mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA5030S-3R3MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)