AMELH4030S-8R2MT
DigiKey Part Number
535-AMELH4030S-8R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMELH4030S-8R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMELH4030S-8R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMELH4030S-8R2MT
Description
FIXED IND 8.2UH 4.3A 55.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 4.3 A 55.7mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
55.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)