AMDLH5030S-2R2MT
DigiKey Part Number
535-AMDLH5030S-2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLH5030S-2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMDLH5030S-2R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLH5030S-2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 10.5A 14.4 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 10.5 A 14.4mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
8.5A
DC Resistance (DCR)
14.4mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)