AMDLH5030S-220MT
DigiKey Part Number
535-AMDLH5030S-220MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLH5030S-220MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMDLH5030S-220MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLH5030S-220MT
Description
FIXED IND 22UH 3.6A 133.2 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Molded Inductor 3.6 A 133.2mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
133.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)