AMDLH4020S-3R3MT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMDLH4020S-3R3MT |
Description | FIXED IND 3.3UH 5.6A 45.6 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µH Shielded Molded Inductor 5.6 A 45.6mOhm Max 2-SMD, J-Lead Low DCR, Soft Saturation |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 5A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 45.6mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Features Low DCR, Soft Saturation |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.165" L x 0.161" W (4.20mm x 4.10mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |