ADCV-S05R5SA104XB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SCHURTER Inc.
In Stock: 2,463
Datasheet
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 50Ohm @ 1kHz
ADCV-S05R5SA104XB
DigiKey Part Number
535-ADCV-S05R5SA104XB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCV-S05R5SA104XB
Description
CAPACITOR 0.1F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50Ohm @ 1kHz
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Lead Spacing
0.185" (4.70mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +150%
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C