ADCR-S03R0SA106MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S03R0SA106MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S03R0SA106MB
Description
CAPACITOR 10F 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 65mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C