ADCR-E02R7SA504MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-E02R7SA504MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-E02R7SA504MB
Description
CAPACITOR 0.5F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mF (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 280mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
500 mF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C