ADCR-E02R7SA105MB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 438
Datasheet
Parametric Equivalent
CDA (Zhifengwei Technology)
In Stock: 14,571
Datasheet
CAP-XX
In Stock: 0
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 240mOhm
Abracon EDLC 2.7V Radial Supercapacitors
ADCR-E02R7SA105MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-E02R7SA105MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-E02R7SA105MB
Description
CAPACITOR 1F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C