ADCN-T02R7SA127M
DigiKey Part Number
535-ADCN-T02R7SA127M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-T02R7SA127M
Description
CAP 120F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 10.5mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.5mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.087" (53.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C