S-812C33AY-B2-U
DigiKey Part Number
1662-1949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-812C33AY-B2-U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA TO-92-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 10mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
500 nA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
1.8 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Input (Max)
16V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V