TMS320VC5402PGE100
DigiKey Part Number
296-10762-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320VC5402PGE100
Description
IC DIG SIG PROCESSOR 144-LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 100MHz 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS320VC5402PGE100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
32kB
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.80V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TC)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Fixed Point
Package / Case
144-LQFP
Interface
Host Interface, McBSP
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
100MHz