FP301-1.5-50'-CLEAR-SPOOL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 10,723
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Clear 50.0' (15.2m)
FP301-1.5-50'-CLEAR-SPOOL
DigiKey Part Number
FP301-1.5-50'-CLEAR-SPOOL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1.5-50'-CLEAR-SPOOL
Description
HEATSHRINK FP301 1 1/2-50' CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Mfr
Material
Series
Features
Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
50.0' (15.2m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.750" (19.05mm)