FP301-1/2-25'-BLACK-REEL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 196
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black 25.0' (7.6m)
FP301-1/2-25'-BLACK-REEL
DigiKey Part Number
3M161298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/2-25'-BLACK-REEL
Description
HEATSHRINK FP301 1/2-25' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
25.0' (7.6m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)