EPS-400-.700-48-BLACK-BOX
DigiKey Part Number
3M15379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-400-.700-48-BLACK-BOX
Description
HEATSHRINK 0.7" X 4' BLACK 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.700" (17.78mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
121°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.700" (17.78mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.175" (4.45mm)