953206-2000-AR-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 39
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,840
Datasheet
Harwin Inc.
In Stock: 1,056
Image for 953206-2000-AR-TP is not available
953206-2000-AR-TP
DigiKey Part Number
953206-2000-AR-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
953206-2000-AR-TP
Description
CONN RCPT 6POS 0.079 GOLD SMD
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)