929715-01-11-I
929715-01-11-I
929715-01-11-I
DigiKey Part Number
3M156153-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929715-01-11-I
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929715-01-11-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.528" (13.42mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Additional Resources
In-Stock: 323
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 30
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 4555
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM