929647-09-29-I
DigiKey Part Number
3M156537-29-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-09-29-I
Description
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 29 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 94
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 1051
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 2211
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 597
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM