898-48MMX55M BULK
DigiKey Part Number
3M160826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
898-48MMX55M BULK
Description
TAPE FILAMENT CLEAR 1.89"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Filament Tape Rubber Adhesive Clear 1.89" (48.00mm) X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Width
1.89" (48.00mm)
Manufacturer
3M
Length
180' (55.0m) 60 yds
Series
Color
Clear
Packaging
Bulk
Usage
Packaging
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Filament
Shelf Life
18 Months
Adhesive
Rubber
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 80°F (4°C ~ 26°C)
Backing, Carrier
Scotchpro™ Film
Base Product Number
Thickness
0.0066" (6.6 mils, 0.168mm)